A nyílt élőhelyek éjszakai madarainak felmérését 2014-ben szervezte meg először a Milvus Csoport, a Román Madártani Egyesülettel (SOR) közösen. A projekt egyik fontos célja volt a haris (Crex crex), lappantyú (Caprimulgus europaeus), füleskuvik (Otus scops), erdei fülesbagoly (Asio otus), kuvik (Athene noctua), ugartyúk (Burhinus oedicnemus) és más éjszakai fajok országos elterjedésének és gyakoriságának a meghatározása. A haris kiemelten fontos faj, ugyanis Romániában az egyik célfaja az agrár-környezetvédelmi támogatási rendszernek.

2016-tól indult az az önkéntességen alapuló monitoring program, melynek célja minél több négyzet évente egyszer történő felmérése. Ez elengedhetetlen az állományok változásának megfelelő kiértékeléséhez, főleg olyan erősen fluktuáló állományú fajok esetében, mint a haris.

A program lényege:

  • Egy 10×10 km-es nagyságú négyzet éjszakai felmérése a május 20 – június 10 között. A felmérés alatt legalább 10 megfigyelőponton kell 5-5 percnyi megfigyelést végezni.
  • A megfigyeléseket évente meg kell ismételni.

A program keretén belül felmért négyzetek:

Itt lehet letölteni a részletes módszertant (RO).

Csatlakozz a programhoz és ismételj meg egyet vagy akár többet az előző években általad felmért négyzetekből, vagy vállalj egy új négyzetet! Amennyiben szeretnél részt venni, jelezd Papp Edgárnak az edgar.papp@milvus.ro e-mail címen.

Ajánlott az előzőleg már felmért négyzetek közül választani, de lehetőség van új négyzetek felmérésére is.

Az eddig felmért négyzetekhez nagyrészt terepjáróra van szükség.

Bár az idén nincs külön támogatásunk a programra, ha valaki igényli, lehetőségünkben áll megtéríteni az üzemanyag költségeket, főleg a terepjárót igénylő nehezebb négyzetek és az önkéntes lakhelyétől távolabb eső négyzetek esetében.