A ragadozómadarak, mint a tápláléklánc csúcsán levő élőlények, az ökoszisztémák állapotának legjobb bio-indikátorok közé tartoznak. Ezért, ezek hosszú távú monitorozása egy nagyon hasznos eszköz, mert adatokat szolgáltat az állományaikban bekövetkező változásokról, úgy helyi, mint országos szinten.

A romániai fészkelő ragadozómadár monitoringot a Milvus csoport indította, hosszútávú célja egy országos szintre kiterjesztett, az összes fészkelő ragadozómadár-fajt magába foglaló tevékenység. Ebbe a programba, a ragadozómadarakhoz hasonló költésbiológiája miatt, beletartozik a fekete gólya (Ciconia nigra) is.

Ez a program önkéntességre alapszik, az ebben való részvétel haladó, terepi ragadozómadár-faj ismeretet feltételez.

Az önkéntesek kiválaszthatnak egy, a lakóhelyükhöz közel levő, vagy tetszés szerinti négyzetet (10X10 km) az országos mintavételi rendszerből. Minden ilyen kiválasztott négyzetben 3 előre meghatározott megfigyelőpont van. Az önkéntesek terepkiszállás során meg kell határozzák ezen pontokban minden fészkelő ragadozómadár-faj territóriumainak számát.

A megfigyeléseket 2 alkalommal kell elvégezni egy költési szezonban, április 15-május 15 (az 1500 m tengerszint fölötti pontokon május 31-ig), valamint július 1-31 között.

Amennyiben részt szeretne venni a programban, kérjük jelentkezzen az office@milvus.ro vagy a  robert.zeitz@milvus.ro címeken.