Célfaj: vízimadár fajok

Időszak: január 10-20

Felkészültségi szint: a vízimadár fajok kellő ismerete

Felméréshez szükséges személyek száma: 1-3 személy

Szükséges felszerelés: teleszkóp, kézi távcső, mobiltelefon

Helyszín: folyók, víztározók, halastavak, mocsarak, tengerpar

Módszertan rövid leírása:

A monitoring program keretében a felmérők, az előre kijelölt tavakon vagy folyószakaszokon végzik a megfigyeléseket. Nagyobb vízfelületek és tavak estében körbejárjuk vagy több megfigyelő pontról megszámoljuk a vízen és a parton látott madarakat. Fontos, hogy a teljes vízfelületet belássák a felmérés alatt. A kisebb folyószakaszok esetében, ezek partján sétálva, többször megállva számoljuk meg a madarakat. Minden egyedet fajra azonosítunk és feljegyzünk, mivel a felmérés célja a telelő vízimadár állomány pontos felmérése. Ajánlott, hogy a felmérő csapat legalább egy tagja rendelkezzen jó madárismeretekkel, hogy az adott területet használó összes fajról kapjunk információt.

Egyesületünk más madárfelmérési programjaihoz hasonlóan, az ennek keretében gyűjtött adatok is az OpenBioMaps mobilalkalmazás segítségével kerülnek rögzítésre, az erre a célra létrehozott űrlap segítségével. Az adatok, szinkronizálás után megtekinthetővé válnak az OpenBirdMaps adatbázisba. A Milvus Csoport és a Román Madártani Egyesület (SOR) által gyűjtött adatokat a tél végéig összesítjük és a továbbítjuk Wetlands International felé. Ez a szervezet a vizes élőhelyek megőrzésével, védelmével és helyreállításával foglalkozik és nemzetközi szinten koordinálja a téli vízimadár felmérési tevékenységeket.

Minden évben több száz vizes élőhelyen végzünk részletes felmérést, így hosszabb távon pontos képet kapunk az egyes vízimadár-fajok állomány változásáról.

Az önkénteseink bevonásával és a szaktudásuk gyarapításával, évről évre növelni tudjuk a felmért területeket számát. Ez nagyban elősegíti az ország vizes élőhelyeinek  megismerését.

A Milvus Group által felmért területek