Célfaj: szirti sas és vándor sólyom

Időszak: kötelező 2 kijárás: fészek építési periódus február 20 – március 15 és kirepülési periódus: június 15 – július 5; a kötelező kijárások további kijárásokat is ajánlott végezni (lásd részletes módszertan)

Felkészültségi szint: ragadozó madarak felismerése

Felméréshez szükséges személyek száma: 1 – 3 személy

Szükséges felszerelés: mobiltelefon (android), távcső, teleszkóp (kötelező)

Helyszín: fészkek közelében kihelyezett megfigyelőpontok

Módszertan rövid leírása:

A monitoring program célja, hogy ellenőrizzük az ismert párok jelenlétét a területen és az aktuális évben be tudjuk azonosítani a használt fészkeket, illetve meg tudjuk állapítani a költési sikert a revírekben.

Ahhoz, hogy pontos információkat kapjunk az ismert párok költési sikeréről minimum 2 kijárás szükséges. Mindkét alkalommal, a program koordinátorával előre egyeztette megfigyelőponton 3 órás megfigyelést kell végezni. Ezalatt az idő alatt aktívan keressük a ragadozó madarakat, illetve a potenciális új fészkeket. Az első kijárás alkalmával beazonosítjuk az adott évben használt fészket, mivel a szirti sas esetében lehetséges, hogy nem minden évben használja ugyanazt a fészket a költéshez. Ha nem sikerült pontosan azonosítani a fészket ajánlott több kijárást végezni  (lásd a részletes módszertant). A második kijárás alkalmával, a költési sikerről gyűjtünk információt. Az első alkalommal beazonosított fészket ellenőrizzük le. Amennyiben sikerült biztosan megállapítani, hogy sikeres volt vagy sem a költés, valamint a fióka korát os sikerült meghatározni, akkor nem szükséges kiülni a 3 órát, bármilyen más esetben kötelező kiülni a 3 órát, mivel a fiókák sokszor megbújnak a fészekben és nehezen észrevehetőek.

A többi megfigyelési programhoz hasonlóan az adatok gyűjtése az OpenBioMaps mobilalkalmazással történik (az erre a célra készült űrlap segítségével). Az űrlap nem teszi lehetővé az egyéb fajokra vonatkozó megfigyelések rögzítését, ám párhuzamosan lehet több űrlapot is használni és javasoljuk, hogy más fajok megfigyelését is rögzítsék a kiszállás ideje alatt.

A részletes módszer itt olvasható. 

Kapcsolat:

Kiss Réka Beáta, reka.kiss@milvus.ro