Európa új emlősatlasza

Változatos földrajzának köszönhetően Romániában az emlősfajok száma a hasonló méretű európai országokkal összehasonlítva nagyobb: az elmúlt évszázadban 107 fajt jelzéséről vannak adatok, ami az európai fajok 40%-át jelenti. Jelenleg 101 emlősfaj hazai előfordulásáról vannak pontos ismereteink, közülük 94 őshonos. Ezen belül három faj (európai bölény, eurázsiai hód, havasi mormota) mai jelenléte visszatelepítéseknek köszönhető, egy (a jávorszarvas) pedig csak kóborlóként bukkant fel.

Európai bölény. Fotó: Nagy Attila

Közel 25 éve, 1999-ben látott napvilágot az első európai emlősatlasz, amely az akkori legjobb tudás alapján foglalta össze az ismereteket az európai emlősfajok elterjedéséről, és mutatta be térképeken. Az azóta eltelt idő nagyon sok változást eredményezett az emlősök rendszertanában és így az ismert fajok számában. Az egyes fajok elterjedésében is fontos különbségeket láthatunk, azok hanyatlásának vagy éppen szétterjedésének köszönhetően. Ugyanakkor, elsősorban a kelet-európai országokban, jelentősen megnőtt az emlősök iránti tudományos érdeklődés és következésképpen a velük kapcsolatos tudás. Ez tette szükségessé egy újabb atlasz elkészítését, amely alapján egy friss, naprakész képet alkothatunk Európa emlősdiverzitásáról. 

Az EMMA2 (European Mammals on Maps) projekt 2016-ban indult 43 ország részvételével és az első atlaszhoz képest új országok (Fehéroroszország, Moldova, Oroszország, Ukrajna, valamint az azóta függetlenedett Koszovó és Montenegró) bevonásával. A közelmúltban sajnálatos módon Oroszország kutatóit politikai alapon kizárták a projektből, így az eredetileg térképezendő terület kb. 35%-át veszítettük el. Ezt a nagyszabású, önkéntes munkára épülő projektet Romániában a Grigore Antipa Természettudományi Múzeum, a Denevérkutatási és Védelmi Központ valamint a Milvus Csoport szakemberei irányítják.

A Milvus Csoport elsődleges adagyűjtési felülete az OpenMammalMaps adatbázis, amelynek 159 tagja eddig 39 000 emlősmegfigyelést rögzített a rendszerben. Az adatsor kiegészítéséhez korábbi, különböző projektek keretében gyűjtött megfigyeléseket is felhasználtunk. Ezenkívül további hiánypótló terepmunkával, elsősorban kisemlőscsapdázással és bagolyköpetek elemzésével gyűjtöttünk adatokat, valamint több szakember emlősadatait kaptuk meg ehhez a projekthez. 

A három országos koordinátor együttműködésével született végső adatsort 2023 decemberében nyújtottuk be, ez 103 emlősfaj elterjedési adatait foglalja magában 50×50 km-es rácsokra vetítve. A kötet 2025-ben jelenik meg.

Szóljon hozzá