Egyre kevesebb költőláda a szalakóták számára

„A szalakóta védelme a Kárpát-medencében” című LIFE projekt keretében kihelyezett odúk karbantartása és ellenőrzése, technikai okok miatt idén csak részben valósult el. A kihelyezett faládákból csaknem 370-et sikerült leellenőrizni. Ezekből 114-ben szalakóták fészkeltek, de örömmel fedeztük fel, idén is, hogy más fajok is kedvvel használják ezeket a műodúkat. Kuvik, füleskuvik, csóka, vörös vércse, seregély fészkelt ládáinkban.  

Sajnálatos módon 29 javításra szorult és 64 teljesen tönkrement. Az egyre csökkenő ládaszám aggasztó, hiszen a szalakóták közép- és hosszútávú fennmaradására irányuló tevékenységek eredményeképpen kihelyezett 850 költőláda hozzájárult a faj állományának növekedéséhez.

Sajnos a fából készült költőládák idővel tönkremennek. Fenntartható megoldás lehet betonit műfészkekre való lecserélésük. Ezek a betonból és fűrészporból készült speciális ládák akár több évtizedig tartós otthont biztosítanak a fészkelőhely-hiányban szenvedő szalakótáknak. 

A helyzet részleges orvoslása céljából sikerült megrendeltünk 30 időtálló fabeton odút, amelyekért 30 év szavatosságot vállal a gyártó. Ezek megvásárlása a “Bet on Nature: Közösségi szerepvállalás a veszélyeztetett madárfajok védelmében: szalakóta és kék vércse ” című projekt keretében valósult meg. A Betfair Romania Developement által finanszírozott pályázat részeként sor kerül számos közösségi tevékenységre, mint például nyárfa csemeték ültetésére és gondozására a közösség bevonásával.  Hálásak vagyunk, hogy vannak vállalatok, amelyek számára fontos a veszélyeztetett fajok védelme. 

Köszönjük önkénteseinknek, akik segítettek ebben a munkában. 

Szóljon hozzá