Törvényalkotással kapcsolatos tevékenységeink 2022-ben

A Milvus Csoport tagjai ugyan szívesebben dolgoznak terepen vagy végeznek gyakorlati természetvédelmi munkát, az utóbbi években egyre több energiát fordítanak, kell fordítsanak a szakpolitikai tevékenységekre. Így járulunk hozzá a természetvédelmi törvények és intézkedések szakmaiságához, hogy ezek valóban a biodiverzitás megőrzését és az élőhelyek védelmét szolgálják és ne valamilyen más érdekcsoportotét vagy amolyan látszatintézkedések legyenek.

2022-ben is több törvény és határozat elkészülési folyamatába kapcsolódtunk be.

A legtöbb energiát talán az új Nemzeti Stratégiai Tervre (PNS) fordítottuk, mivel úgy gondoljuk, hogy a mezőgazdaság, a földművelés mikéntje nagyon fontos természetvédelmi szempontból is. Az Európai Unió „Farm to Fork” stratégia megfelelő életbe ültetése elengedhetetlen, hogy a természet által nyújtott szolgáltatásokat megőrizzük.

Az év folyamán folyamatosan részt vettünk az Agrár és Vidékfejlesztési Minisztérium által szervezett (MADR) nyilvános konzultációkon és javaslatokat nyújtottunk be gazda-, méhész- és más természetvédelmi szervezetekkel közösen. Fontosnak tartottuk az összefogást ezekkel a szervezetekkel, mivel a Nemzeti Stratégiai Terv első változata nem csak természetvédelmi szempontból volt kifogásolható, de a kisgazdákat és méhész társadalmat is hátrányosan érintette ugyanakkor. Az általunk benyújtott két javaslat (első javaslat, második javaslat, a minisztériumnak küldött levelünk) nem érte el a minisztérium ingerküszöbét, így partnereinkkel az Európai Bizottság felé is jeleztük aggodalmainkat, ahol sokkal nyitottabb fülekre találtunk. Ennek következtében a Bizottság a mi javaslatainkból is beépített a Stratégiai Terv első kiértékelésébe és számos javítással, megjegyzéssel küldte azt vissza a Mezőgazdasági Minisztériumnak. Sajnos a végső változatról csak annyit tudunk elmondani, hogy nem annyira kifogásolható, mint az első, de így is komoly aggodalmaink vannak, hogy ilyen keretek között Románia nem lesz képes teljesíteni a Termelőtől a fogyasztóig (Farm to Folk) stratégia céljait.

Egyre több figyelmet igyekszünk fordítani a biodiverzitás és klímavédelem szempontjából is jelentős gyepek védelmére, így aggódó szemekkel figyeljük a gyepeket is érintő törvényeket és beruházásokat.

Figyelemmel követjük azt is, hogy a zöldenergia beruházások úgy történjenek meg, hogy azok ne a természetes élőhelyek rovására menjenek. Hiszen ilyenkor a megtermelt zöld energia nem jár annyi előnnyel, mint amennyit a természetes élőhelyek szén-monoxid megkötésével veszítünk. Igyekeztünk a különböző pártok képviselői mellett a Fenntartható Fejlődés főosztály figyelmét is felkelteni. Csak reménykedhetünk benne, hogy a zöldenergia- beruházások tervezésénél a természet által nyújtott szolgáltatásokat is figyelembe veszik.

A sikertelen próbálkozásainkat követően, utolsó elkeseredésünkben az államelnöknek küldtünk nyílt levelet, viszont ezt számba nem véve, 2022-ben, oly módon változott a Vadásztörvény, hogy ellenőrizhetetlenné teszi az egy év alatt kilőtt madarak számát. A Környezetvédelmi Minisztérium korábban többször is pert vesztett a bíróságon, mivel nem tudta tudományos adatokkal alátámasztani, hogy miért engedélyezi nagy mennyiségben a vonuló madarak kilövését. Ennek orvoslására úgy változtatták meg a törvényt, hogy ilyen tudományos adatokra ne is legyen szükség.

Bár, néha úgy tűnik szélmalomharcot vívunk, mi folytatjuk munkánkat és örülünk, ha meghallják hangunkat és hozzájárhatunk  környezet- és természetbarát intézkedésekhez.

Szóljon hozzá