Menedék és gyógyulás: 18 év a sérült állatok szolgálatában

A Sérült Vadállatok Rehabilitációs Központja 2024-ben ünnepelte fennállásának 18. évfordulóját – ez egyfajta „nagykorúság”, egy olyan mérföldkő, amelynél elmondhatjuk, hogy éretté váltunk, és rengeteg tapasztalatot szereztünk a vadon élő állatok megmentésében, olyan állatok, amelyek valamilyen okból orvosi ellátásra és egy helyre szorulnak, ahol felépülhetnek.

Be kell vallanunk, hogy egy „állatkórház” létrehozása nem szerepelt eredeti terveink között. Azonban, miközben az országot járva különböző madárfajokat figyeltünk meg, egyre több sérült, elkobzott vagy illegálisan kereskedett állattal találkoztunk.

Így kezdődött minden…

Nem tudtunk közömbösen elsétálni ezek mellett a rászoruló állatok mellett. Az első években a rehabilitációs központ az egyesületünk udvarán működött, ahol először rögtönzött ketreceket állítottunk fel, majd később speciális röpdéket építettünk. Mivel ezeknek a pácienseknek szakszerű ellátásra volt szükségük, több marosvásárhelyi állatorvos is bekapcsolódott a munkánkba, és Dr. Borka Levente lelkesedésének köszönhetően létrejött a Vets4Wild Egyesület. Az évek múlásával egyre több állatot vettünk gondozásba, és 2011-re már évente 70 sérült madarat kezeltünk.

2012, fordulópont

2012 őszén a Milvus Csoport és a Vets4Wild Egyesület megkezdte a Maros megyei Szentsimonban található Sérült Vadállatok Rehabilitációs Központjának építését. Egy LIFE-projektnek köszönhetően („A kerecsensólyom védelme Északkelet-Bulgáriában, Magyarországon, Romániában és Szlovákiában”) egy 4 méter magas és 25 méter hosszú röpdét építettünk, hogy a nagytestű madarak, mielőtt szabadon engedjük őket, megfelelő helyen gyakorolhassák a repülést. Ezután ellátogattunk a bolgár Green Balkans partnereinkhez, akik több mint 20 éves tapasztalattal rendelkeznek a vadállatok rehabilitációjában. Ez az élmény hatalmas lendületet adott nekünk, és segített kidolgozni egy hosszú távú fejlesztési tervet központunk számára.

Az első röpde a nagytestű madarak számára

Munkánk meghozta gyümölcsét

2014-ben rekordokat döntöttünk mind a kezelt páciensek száma, mind a szolgáltatásaink minősége tekintetében. Központunk szinte egész évben teljes kapacitással működött, ami egyértelműen rámutatott az infrastruktúra további fejlesztésének szükségességére. Ebben az évben 151 madarat, 14 emlőst és egy hüllőt fogadtunk be. A növekvő számú páciensek ellátására egy gólyaröpdét és egy közepes testű emlősök számára kialakított menedéket építettünk (őzek, nyestek, nyulak stb.).

Megbízható szövetségesekre találtunk

A „Sérült vadállatok megmentésére létrehozott országos hálózat kiépítése” című projekt elnyerése, amelyet a 2009–2014-es EGT Alapok támogatásával, az NGO Alap keretében finanszíroztak Romániában, egy újabb meghatározó pillanat volt a központ életében. Ennek a projektnek köszönhetően sikerült:

  • Szentsimonban több röpdét építenünk: egy nagyméretű röpdét a nagytestű madarak rehabilitációjára, egy öt rekeszes röpdét azoknak a madaraknak, amelyek nem rehabilitálhatók, de a központ iránt érdeklődő látogatók megtekinthetik őket, valamint egy menedéket a szárazföldi és vízi teknősök számára;
  • elindítani a wildliferescue.ro weboldalt, amely a vadállatok rehabilitációs központjának van szentelve, és ahol minden hasznos információ megtalálható a sebesült vadállatok megmentésével kapcsolatban (országos elsősegélypontok térképe, zöld szám stb.);
  • telepíteteni egy internethez csatlakoztatott kamerarendszert a szentsimoni röpdékben, így a madarakat Marosvásárhelyről is figyelemmel kísérhetjük.

A pénzügyi támogatáson túl, szövetségesekre volt szükségünk. A gyors beavatkozás kulcsfontosságú egy sérült állat rehabilitációjában. Ezért fontosnak tartottuk, hogy minél több elkötelezett állatorvos csatlakozzon hozzánk, olyan állatorvosok akik sürgősségi ellátást nyújthatnak, amikor egy sérült állatot találnak közelükben. A „Sérült vadállatok mentése – állatorvosi szempontok” című konferencia, amelyet 2016-ban a Milvus Csoport és a Vets4Wild Egyesület szervezett, nagy érdeklődést váltott ki az állatorvosok körében. Ennek eredményeként létrehoztuk a Sérült Vadállatok Nemzeti Mentőhálózatát, majd a következő évben egy sürgősségi telefonszámot is bevezettünk, hogy bárki, aki sérült állatot talál, gyorsan értesíthessen minket.

Állatorvosok látogatása Szentsimonban

Tovább fejlődtünk

Az évek során folyamatosan bővültünk. Kezelés alatt álló pácienseink számára új röpdéket építettünk önkéntesek segítségével, egy új helyszínen, Marosvásárhelyen, a Negoiului utcában. Továbbá, más rehabilitációs központokat látogattunk meg, hogy a legjobb gyakorlatokat megismerjük. Mindez azonban nem volt könnyű. Mivel állami finanszírozás nélkül dolgoztunk, rengeteg önkéntes munkára és sok ezer nagylelkű ember támogatására volt szükségünk, akik megértették, hogy egy ilyen központ működtetése elengedhetetlen – hiszen ez az első ilyen intézmény az országban.

Az állatok továbbra is ránk szorulnak

18 év után összegzést készítettünk, és megszámoltuk, hány állat fordult meg nálunk: közel 3.000 páciens, több ezer telefonos tanácsadás és megszámlálhatatlanul sok olyan állat, amely meggyógyult és visszatért természetes élőhelyére.

Reméljük, hogy a jövőben tovább folytathatjuk munkánkat, és még sok sikertörténetet oszthatunk meg veletek—történeteket azokról az állatokról, amelyek új esélyt kaptak az életre.

Nagy köszönet mindazoknak, akik hozzájárultak ahhoz, hogy ez a központ tovább működhessen, valamint azoknak is, akik részt vettek a sérült vadállatok megmentésében.

Szóljon hozzá