Európai madárállomány trendek 2023-ban

Frissítették az európai közönséges madarak állományváltozásait leíró indikátorokat.

A Pán-európai Mindennapi Madarak Monitoringja Program (PanEuropean Common Bird Monitoring Scheme) honlapján közzétett eredmények 30 európai országból érkező adatot összesítenek és 42 évnyi adatsorra alapoznak, 2022-vel bezárólag. Romániából a Mindennapi Madarak Monitoringja program adatait használták fel. Az egész országot lefedő felmérést Román Madártani Egyesület koordinálja, a Milvus Csoporttal partnerségben.  

A 168 faj megfigyelési adatát összesítő trend-grafikon sajnos továbbra is lehangoló képet mutat, elsősorban a mezőgazdasági területeken élő madárfajokra nézve. Az 1980-as évektől kezdődően a csökkenés mértéke elérte a 61%-ot. Bár az elemzésben szereplő fajok nagy részének állományai cask mérsékelten csökkennek, a folyamat mégis aggasztó, hiszen épp a gyakori, tömeges fajokat érinti, mint például a mezei pacsirtát, citromsármányt vagy mezei verebet.

Citromsármányok és mezei verebek. Fotó: Nagy Attila

Kisebb mértékben ugyan, de az erdei madárközösségeket alkotó fajok is enyhén, 8%-os mértékben csökkennek. Itt szerencsére több olyan faj akad, amelynek állománya stabil vagy épp enyhén növekszik. 

A fajokra, régiókra, élőhelykre lebontott adatokat részletesen meg lehet tekinteni a PECBMS honlapján.

A 2023-as madármonitoring trendek élőhelyek szerint és az összes vizsgált fajra vonatkoztatva

Az adatok gyűjtését más európai országokhoz hasonlóan, Romániában is elsősorban önkéntes, képzett madármegfigyelők végzik. Munkájukért nagy köszönettel tartozunk!

Szóljon hozzá