Függetlenül attól, hogy emberekről vagy állatokról van szó, sérülés esetén életmentő lehet az elsősegélynyújtás. Például, ha egy sérült állatot központunktól több száz kilométerre találnak meg, akkor fontos, hogy helyben ellátást kapjon, hiszen anélkül talán nem bírná ki a hosszú utat Marosvásárhelyig.
Éppen ezért egy igazi áldás, hogy az ország különböző részein tevékenykedő állatorvosok csatlakoztak hozzánk. Nélkülük kevesebb sikeresen rehabilitált vadállatról számolhatnánk be nektek. Egyikük Solyom Levente és az aradi Vet Point Vest állatorvosi rendelő, ahol Levente tevékenykedik.




Együttműködésünk csaknem 10 éve kezdődött, amikor Marosvásárhelyen megszerveztük a „Sérült vadállatok mentése – állatorvosi szempontok” című konferenciát, és felkértük az országban tevékenykedő állatorvosokat, hogy csatlakozzanak a Sérült Vadállatok Nemzeti Mentőhálózatához.
Nemcsak a házi kedvenceink szorulhatnak orvosi ellátásra. “Megpróbálunk minden állaton segíteni, amit behoznak. Átvesszük az állatot, kikérdezzük a megtalálóját, hogy mikor és hol találta. Ha ismerjük a fajt, és elsősegélyben tudjuk részesíteni, akkor nekilátunk. Ha segítségre van szükségünk, akkor van egy ‘forró drót’, Borka Leventéhez” – meséli Solyom Levente, akit nem ijeszt el az, hogy talán sosem volt dolga még az adott fajjal, hiszen tudja, hogy Borka Levente állatorvos mindig a rendelkezésére áll tanácsokkal és hasznos információkkal.
Vannak esetek, amikor a gyors beavatkozásnak köszönhetően már nem szükséges, hogy a madár megtegye a hosszú utat központunkig, helyben elengedhető, de van, amikor Solyom Levente és csapata szállítja el Marosvásárhelyre a Vets4Wild rendelőhöz, és átadja a sérült állatot Borka Leventének.




Kérdésünkre, hogy melyik volt a legemlékezetesebb eset, amivel foglalkozott, Levente számos különleges helyzetről mesélt nekünk. “Amikor a fiatal keselyű, amely Temesvár mellett landolt, és nem tudott tovább repülni, mára már a marosvásárhelyi Állatkert lakója. Vagy a koponyasérülést szenvedett kuvik, amelyről azt hittük, hogy el fog pusztulni, de hála a kollégáknak, túlélte. Vagy az a 8-10 bagolyfiókából álló szállítmány, amelyet átszállítottunk Borka Leventének. Vagy amikor a sérült darázsölyvnek apósom méheket és darazsakat vadászott az udvaron” – sorolta fel Levente.

Jobb ezekre emlékezni, mint azokra az esetekre, amikor altatásra került sor, ami mai napig is megérinti Solyom Leventét és kollégáit.
Az olyan állatorvosok nélkül, mint Solyom Levente és kollégái, akik az aradi Vet Point Vest állatorvosi rendelőnél dolgoznak, kevesebb gólya, ölyv, bagoly stb. repülne felettünk.
Ha állatorvos vagy, és segítenél egy bajba jutott vadállaton, vagy önkéntesként néhány napig ápolnál egy „beteget”, ne habozz kapcsolatba lépni a Sérült Vadállatok Rehabilitációs Központjával az alábbi sürgősségi számon: 0722533816.
Ezúton szeretnénk köszönetet mondani minden állatorvosnak és önkéntesnek, aki hozzájárul a sérült állatok megmentéséhez. A következő hónapokban bemutatjuk őket, hogy jobban megismerhessük, mi motiválta őket elköteleződésükre.