Növekszik a romániában fészkelő parlagi sasok száma!

Miután 2016-ban a Milvus Csoport ornitológusai megtaláltak egy parlagi sas fészket, idén már 9 parlagi sasok által elfoglalt területet sikerült azonosítani Románia nyugati részén, 4 sikeresen kirepülő fiókával. 

2016-ban Arad megyében sikerült azonosítanunk egy sikeresen költő parlagi sas párt, miután a faj az elmúlt 45 évben nem fészkelt hazánkban. A pár két fiókája közül egyik, a Bandi névre keresztelt egyed lett az első nyomkövetővel ellátott parlagi sas Romániában.  Bandi kalandjairól az évek során már több alkalommal beszámoltunk.  

A következő évben ugyanez a pár két fiókát nevelt, amelyből egyik, az Emese névre keresztelt példány lett a második műholdas adóval ellátott parlagi sas.

Évről évre figyelemmel követtük a parlagi sasok által elfoglalt revíreket és költési próbálkozásokat is sikerült azonosítanunk, ami örvendetes, hiszen a parlagi sas a  Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös listáján a veszélyeztetett fajok közé tartozik. Míg az előző években legfeljebb 3 elfoglalt területet találtunk és csak egy sikeresen költő párt jegyeztünk fel, az idei eredmények minden várakozásunkat és reményünket felülmúlták.  Az ország nyugati részén 9 revírben észleltünk parlagi sast, 3 sikeres költő párt regisztráltunk  és 4 fióka repült ki a fészkekből (egy fészeknél nem tudtuk megerősíteni, hogy a fiókák sikeresen elhagyták a fészket).

Az általunk azonosított növekedés  a magyarországi kollégáink által végzett több évtizedes természetvédelmi intézkedéseknek köszönhető. Ezek eredményeként a Magyarországon fészkelő párok száma 220 fölé emelkedett és a faj keleti terjeszkedése elért hozzánk. Bár ez jó hír, és reményt ad arra, hogy a fészkelő párok száma tovább fog növekedni, aggódunk, hogy országunkban nincsenek megfelelő körülmények, hogy ez a növekedés egy önfenntartó, stabil állományhoz vezessen. Ennek egyik oka, hogy az alföldi tájban nagyon kis számban vannak jelen fészkelésre alkalmas öreg fák. Ha vannak is, legtöbbször zavart helyszíneken, melyek a sasok számára kedvező fészkelési lehetőségeket jelentősen korlátozzák. Továbbá a faj számára jelentős veszélyforrást jelentenek a sasok által látogatott területeken folyamatosan előforduló mérgezéses esetek. Erre a problémára már többször felhívtuk az illetékes hatóságok figyelmét.

Szóljon hozzá