17 éve a sérült állatok szolgálatában

Minden év végén visszatekintünk a megvalósításokra és kudarcokra.

A 17 éve működő Sérült Vadállatok Rehabilitációs Központunk tavaly 150 sérült állatot látott el. Pácienseink ezúttal is többnyire madarak voltak, mint gólyák (29), vörös vércsék (14) és sirályok (8), de ebben az évben sok árva rókakölyök is kezelésre szorult. 

Mint mindig, most is a fészkelési időszakban volt a legnagyobb a betegforgalmunk, jelentős számú madárfiókát láttunk el. Ezek a fiókák folyamatos figyelmet és etetést igényelnek, de az önkénteseinknek köszönhetően ennek a kihívásnak is meg tudtunk felelni. Ebben az időszakban a segélyhívószámunkra érkező hívások száma is jelentősen megnövekedett, csak május és szeptember között mintegy 1000 hívás érkezett.

Az állatok fele új esélyt kapott az életre

Sajnos sokszor kell foglalkoznunk áramütéses esetekkel, amelyek kimenetele ritkán kedvező, de számos esetben gázolásos vagy üvegnek csapódott állatok szorulnak ellátásra.

A 150 páciensünk közül 78 meggyógyult és sikeresen visszatérhetett természetes környezetébe. Az év folyamán bemutattunk néhányat ezekből az esetekből. Márciusban beszámoltunk a törött szárnyú egerészölyvről, amelyet egy hónapos ápolás után repülésre alkalmasnak nyilvánítottak. Áprilisban a telet nálunk töltő három gólyán volt a sor, hogy szabadon szárnyaljon. Szintén ebben a hónapban engedtünk szabadon két rétisast, miután kollégáink műholdas készülékeket szereltek rájuk. Emlékeznünk kell arra a napra is, amikor az égbolt megtelt gyógyult madarakkal. A 14 madarat (10 fehér gólya, 2 vörös vércse, egy kuvik és egy pusztai ölyv) ugyanazon a napon engedtük szabadon a Maros megyei Nyárádszereda közelében. 

A madarak mellett 2023-ban először úszott természetes élőhelyén a Sos Tibor kollégánk által épített keltetőben felnevelt 14 mocsári teknős.

Egymagunkban nem jártunk volna sikerrel!

Köszönetet kell mondanunk mindenkinek, aki felhívta a segélyhívó számunkat (2023-ban mintegy 3000 hívást kaptunk), és megpróbált segíteni egy sérült vadállaton. Bár a legtöbb beteg Maros megyéből került hozzánk, az ország egész területéről érkeztek állatok, az állatbarátok és számos olyan állatorvos jóvoltából, akikkel kapcsolatban állunk, és akik gondoskodnak az állatokról, amíg eljutnak hozzánk. Munkánkat nem tudtuk volna végezni támogatóink segítsége nélkül, sem azon személyek támogatása nélkül, akik átirányították személyi jövedelemadójuk 3,5%-átVégül, de nem utolsósorban, rendkívül hálásak vagyunk a Vets4Wild Állatorvosi Rendelőnek és különösen Dr. Borka Vitális Leventének a rehabilitációs központnak és a rászoruló állatoknak nyújtott feltétel nélküli támogatásáért.

Szóljon hozzá