Veszélyes ablakok, sérült madarak

A madarak számára az üvegablakok életveszélyesek lehetnek. Miért is? Nappal a madarak azért repülnek neki az ablakoknak, mert a kinti növényzetet tükröződni látják benne vagy éppen a házban lévő szobanövényeket veszik célba. Megpróbálnak rárepülni a tükröződő fára vagy bokorra, de helyette az üvegnek csapódnak. Az ütközés éjjel is bekövetkezhet, főképpen ha alacsony a felhőzet vagy ködös időjárási viszonyok vannak.


Mit tehetünk?

  • Helyezzünk el jelzéseket, például matricákat. Ideális esetben 5 cm-es távolságra egymástól, az üveg teljes külső felületén. Fontos megjegyezni, hogy a sólyom- vagy egyéb ragadozómadár sziluettek nem igazán riasztják el a madarakat. Ne feledd: egy-két matrica elhelyezése egy nagy ablakon nem akadályozza meg az ütközéseket – a matricáknak az üveg nagy részét kell lefedniük, és a közöknek túl szűkeknek kell lenniük ahhoz, hogy a madarak átrepüljenek.

  • Fedd be az üveget kívülről hálóval, legalább 8 cm-re az üvegtől, elég feszesen ahhoz, hogy visszapattanjanak a madarak, mielőtt elérnék az üveget. A kis lyukú háló (kb. 1,5 cm-es) a legjobb, hogy a madarak ne akadjanak bele fejükkel vagy testükkel, hanem sértetlenül lepattanjanak.

  • A szúnyoghálók felszerelése az ablakokra is nagyon hatékony, feltéve, hogy az ablak külső oldalán vannak és az egész felületet lefedik.

  • Üvegre használatos írószerrel rajzoljunk vékony függőleges vonalakat az ablakra. A madarak azt hiszik hogy egy rács van rajta és nem próbálnak meg átrepülni a rések között. Itt van egy videó róla, hogyan készítheted el.

Hogyan segítsünk az ablaknak csapódott állaton?

  • Próbáld megfogni a madarat. Közelíts hozzá hátulról és használd mindkét kezedet, hogy finoman befedd. Tartsd a madarat finoman, de biztosan.

  • Keress egy megfelelő kis kartondobozt, amelyet szalvétával vagy papírtörlővel bélelsz ki. Lyukaszd ki pár helyen, hogy a levegő bejuthasson a dobozba, majd helyezd a lezárt dobozt egy sötét, csendes, meleg helyre, távol a gyermekektől és házikedvencektől. Doboz helyett megteszi egy jól szellőző vászonzacskó is, amiben fellógatva tarthatod a kisebb termetű madarakat amíg helyrejönnek.

  • Ne kezeld, ne etesd, és ne itasd a madarat, miután a dobozba került. Ha nincs rajta látható sérülés, nem vérzik és jól tartja a szárnyait, egy órányi pihentetés után megpróbálhatod szabadon engedni. Az esetek nagy részében gond nélkül távoznak.

  • Ha a madár nem tud elrepülni, vedd fel velünk a kapcsolatot a Vadállatok Rehabilitációs Központjának sürgősségi számán – 0722533816. (Munkaprogram: hétfőtől péntekig 8-18 óra között, hétvégén 10-15 óra között. Programon kívül kérjük küldj üzenetet és fotót WhatsApp-on, ugyanerre a számra).


További részletes információkért ajánljuk a Fatal Light Awareness Program honlapját. 

Szóljon hozzá