Veszélyben a vizes élőhelyek!

Létünk a víztől függ, mégis sikerült (1700 óta egészen mostanáig) elpusztítanunk a Föld vizes élőhelyeinek 80%-át. Ezért a vizes élőhelyek a bolygó legveszélyeztetettebb ökoszisztémái. A számok ijesztőek:

  • 2,2 milliárd embernek nincs biztonságos ivóvíz forrása;
  • 485 000 ember hal meg évente az ivóvíz hiánya miatt;
  • Minden harmadik édesvízi faj és a vizes élőhelyhez kötött fajok 25%-át ezen ökoszisztémák csökkenése miatt kihalás fenyegeti;
  • Az elmúlt 50 évben a belvizes élőhelyeken élő fajok állománya 81%-al, a tengerparti és tengeri fajok állománya pedig 36%-al csökkent;
  • A vizes élőhelyek háromszor gyorsabban tűnnek el, mint az erdők.
Bíbic. Fotó: Nagy Attila

A vizes élőhelyek nemcsak az emberek számára lényeges ivóvíz szempontjából fontosak, hiszen hozzájárulnak a lakosság életminőségéhez: élelmiszerbiztonságot nyújtanak, gyógyszereket biztosítanak, védelmet nyújtanak az árvizek és egyéb természeti katasztrófák ellen, jövedelemforrást jelentenek, védelmet nyújtanak a betegségek ellen azáltal, hogy egészséges ökoszisztémákat és biztonságos tereket biztosítanak a vadon élő állatok számára az emberi élőhelyektől távol, és több szén-monoxidot képes megkötni, mint bármely más ökoszisztéma a Földön.

Vaskapu Natúrpark – nemzetközi jelentőségű vizes terület; Fotó: Parragh Katalin

A számok magukért beszélnek:

  • Körülbelül minden 8-ik ember (világszerte több mint 1 milliárdan) a vizes élőhelyekből él;
  • A vizes élőhelyek az emberiség 60%-át védik a viharok, hurrikánok és szökőárak ellen;
  • A világ növény- és állatfajainak 40%-a vizes élőhelyekhez kötött;
  • A tőzeglápok a Föld mindössze 3%-át borítják, de légkörbe került szén-dioxid 30%-át tárolják, kétszer annyit mint a világ összes erdeje.

Folytathatnánk a felsorolás mindazon okokról, amelyek miatt nem létezhetünk vizes élőhelyek nélkül, és általában minden a Földön tőlük függ. Ezért mindannyiunknak cselekednünk kell annak érdekében, hogy a vizes élőhelyek ne tűnjenek el.

Forrás: https://www.worldwetlandsday.org/

Az ENSZ Közgyűlése 2021 augusztus 30-án határozatot fogadott el, amelyben február 2-át a vizes élőhelyek világnapjává nyilvánította. A „Vizes élőhelyek és az emberi jólét” a 2024-es vizes élőhelyek világnapjának témája. Minden vizes élőhely és minden erőfeszítés, legyen az bármilyen kicsi, számít. Hatalmas változást érhetünk el, ha megértjük a vizes élőhelyek jelentőségét és hozzájárulását és bölcs gazdálkodással biztosítjuk fenntartható használatukat.

A Milvus Csoport fennállásának 30 éve alatt számos projektet kivitelezett, amelyek célja többek között a vizes élőhelyek védelme volt, több Natura 2000 területre vonatkozó kezelési terv elkészítésével. Legutóbb egy, a Maros folyóra összpontosító projektet bonyolítottunk le.

Szóljon hozzá