Városi Madáratlasz, idén már három városban

A Marosvásárhelyi Városi Madáratlasz, illetve a Székelyudvarhelyi Városi Madáratlasz elkészítésekor szerzett pozitív tapasztalatok után, úgy döntöttünk idén Brassóban is elkészítünk egy hasonló atlaszt.

Bár már vannak megfigyelőink, szeretnénk a lehető legnagyobb területet lefedni. Ennek érdekében lelkes önkénteseket keresünk, akik jól ismerik a gyakori madárfajokat, és hajlandóak részt venni terepi adatgyűjtésben. Ha magadra ismersz ebben a leírásban, és szívesen részt vennél Marosvásárhelyen vagy Székelyudvarhelyen, vedd fel a kapcsolatot Papp Edgárral az edgar.papp@milvus.ro email-címen, Brassó esetén pedig keresd Alina Ionițăt a következő címen: conservarea.naturii.ro@gmail.com  

Holló. Fotó: Nagy Attila

Mit jelent a részvétel:

A város területét 500 x 500 méteres négyzetekre osztottuk, amelyeket a megfigyelők teljes egészében bejárnak kétszer, a kora reggeli órákban, hogy adatokat gyűjtsenek a madárfajok jelenlétéről. Minden egyedet és fajt feljegyeznek, akár vizuálisan, akár hang alapján azonosítják őket, miközben áthaladnak a négyzeten. Egy négyzetre egy órát kell szánni.

Minden megfigyelő maga választhatja ki a négyzetet / négyzeteket, attól függően, hogy hol tartózkodik, és mi az, ami számára a legkönnyebben megközelíthető.

Mivel szeretnénk a város területének minél nagyobb részét lefedni, ideális lenne – bár nem kötelező –, hogy minden megfigyelő minél több négyzetet járjon be.

A két terepi kijárás az alábbi időszakokban történik:

  • április 10 – május 15 között az első kijárás (a már költő fajok területi viselkedésének megfigyelésére);
  • május 16 – június 15 között a második kijárás.

A megfigyelések napkeltekor kezdődnek, és 10:00 óráig tartanak.

Az adatokat az OpenBioMaps űrlapon keresztül kell feltölteni (Androidon: data forms / iOS-en: OpenBioMaps alkalmazás), egy speciális űrlapon, amelyhez később hozzáférést kaptok.

Fontos: Az iPhone-alkalmazás még tesztelés alatt áll, és néha nem működik megfelelően. Ha van rá lehetőséged, akkor  Androidos eszközt használj. Ha nincs, kérlek, időben ellenőrizd, hogy az alkalmazás megfelelően működik-e, és tudsz-e megfigyeléseket rögzíteni.

A szükséges felszerelés egy mobiltelefon (a szükséges alkalmazásokkal) és egy jó minőségű távcső, amely pontos fajazonosítást tesz lehetővé.

Szóljon hozzá