Tudd meg, hogy milyen madárfajok költenek a közeledben!

 A tavalyi évben összegyűjtött adatokat idén kibővítettük, így Marosvásárhelyen közeledünk a 10 000, Udvarhelyen pedig a 7 000 megfigyeléshez.

Marosvásárhelyt 95, Székelyudvarhelyt pedig 35 darab, 500×500 m-es négyzetre osztottuk le, a felmérők pedig minden négyzetben egy órát tartózkodtak. Ez idő alatt aktívan keresték a madarakat és feljegyezték viselkedésüket, főleg ha költésre vagy territórium védelemre utaltak. Ezt követően pedig minden információt az OpenBioMaps telefonos alkalmazás segítségével rögzítettek. 

Az résztvevők által begyűjtött információk alapján, kiegészítve az OpenBirdsMaps adatbázisunkba feltöltött eddigi adatokkal, Maros megye központjában 35 madárfaj fészkel biztosan. Ezeken kívül Marosvásárhelyen további 29 madárfaj esetében valószínű, hogy költ a város területén, de nem sikerült egyértelmű jeleket észlelni. Székelyudvarhelyen 34 fajról tudjuk biztosan, hogy itt költ és további 20 fajról vannak információink, hogy valószínűleg költ a város területén.

A leggyakrabban költő madárfajok:

  • Marosvásárhely: fekete rigó (54 négyzetben költ), széncinege (44), házi veréb (35), tengelic (33), seregély (31), molnárfecske (30), házi rozsdafarkú (27), csóka (23), vetési varjú (23), házigalamb (20);
  • Székelyudvarhely: széncinege (29 négyzetben költ), házi veréb (29), seregély (24), házi rozsdafarkú (21), feketerigó (19), barázdabillegető (16), mezei veréb (16),  fenyőrigó (16), molnárfecske (15), kék cinege (14).

Az eddigi információink alapján Marosvásárhelyen leggyakrabban észlelhető faj a házi veréb (1 247 megfigyelés). Ezt követi a fekete rigó  (972), a házigalamb (939) és a  balkáni gerle (647). Székelyudvarhelyen is a házi verebek (1 161 megfigyelés) vannak a legtöbben, majd balkáni gerlék (427) és házi rozsdafarkú páldányok (398).

A városokban költő madárfajok feltérképezésének egyrészt társadalmi jellege van, hogy mindannyian megismerhessük a környezetünkben élő madarakat és népszerűsíteni a közösségi tudomány (citizen science) koncepcióját, amelynek lényege, hogy bárki bekapcsolódhasson a kutatási folyamatba. Emellett, a madáratlasznak tudományos szerepe is van, hiszen ha összevetjük a program kapcsán begyűjtött adatokat az adatbázisunkban lévő korábbi adatokkal láthatjuk, hogy például Marosvásárhelyen  a kerti rozsdafarkú évről-évre egyre több helyen költ. 

Az elmúlt 10 évben a kerti rozsdafarkú költési valószínűségének változása Marosvásárhelyen

Itt megtekinthetitek a két város madáratlaszának adatait  

Szóljon hozzá