Természeti nevelés a vizes élőhelyekről

A vizes élőhelyek az összes ismert növény- és állatfaj 40%-ának adnak otthont. Számos olyan faj is él itt, amelyek veszélyeztetettek vagy kihalófélben vannak és csak bizonyos vizes élőhelyeken maradhatnak életben, sehol máshol. Minden év február 2-án ünnepeljük a Vizes Élőhelyek Világnapját, amely felhívja a figyelmet ezen területek fontosságára.

Borzas gödény. Fotó: Fejér-Király Mátyás

Az első lépés a védelmük érdekében, hogy megismerjük ezeknek a területeknek az értékét, valamint azt, hogy mi történik, ha ezek a létfontosságú élőhelyek elpusztulnak vagy eltűnnek.

Erre összpontosított az a tevékenység, amelyet egy vajdaszentiványi iskolában szerveztünk meg. A 35 középiskolás diák egy dokumentumfilmet tekintett meg a vizes élőhelyek jelentőségéről, majd egy interaktív foglalkozáson vett részt. A foglalkozás témája egyrészt a különböző élőhelyeken megtalálható fajok azonosítása, másrészt e törékeny ökoszisztémák fennmaradását veszélyeztető tényezők felismerése volt.

Az ilyen típusú tevékenységek különösen fontosak, mert a természet jóléte a fiatal generációktól függ, akik megfelelő ismeretekkel rendelkezve jelentős hatással lehetnek ezen vizes területek védelmére.

Szóljon hozzá