Várjuk a lelkes madarászok jelentkezését január 31-ig az office@milvus.ro email címre.
- Megfigyelések ideje:
- A megfigyeléseket évente egyszer kell végezni december 20 és január 31 között
- A megfigyeléseket napközben kell végezni *
*ott ahol a gyülekezőhely elhelyezkedése miatt a madarak számolása nem lehetséges napközben (magánterületen fekszik, állami intézmény udvara, ahova belépni tilos, stb.), alternatívát jelenthet a hajnali/szürkületi számolás, amikor a madarak a gyülekezőhelyre/ről érkeznek/kirepülnek. Ezt kérjük a kitöltő ív „Megjegyzések” rovatába feltüntetni
- Megfigyelések helye:
-
- Az önkéntesek a monitoring program koordinátorral előzőleg egyeztetve kiválasztanak egy (vagy több) települést, ahol a továbbiakban a megfigyeléseket végezni fogják.
- Kiterjedt falvak-városok esetében, ahol minden utca, sétány, park stb. lejárása nehezen kivitelezhető, a program koordinátorral a program koordinátor kijelöl egy jól körülhatárolt részét a kiválasztott településnek, ahol a továbbiakban az önkéntes a megfigyeléseket fogja végezni.
- A települések mellett található temetőket, elhagyatott épületeket, farmokat szintén ellenőrizni kell, amnnyiben ezek közelében fák facsoportok vannak.
3. Megfigyelések és a számolás menete:
- A megfigyelések célja a kiválasztott települések gyülekezőhelyeinek a feltérképezése, és az ott nappalozó erdei fülesbaglyok megszámolása.
- A kiszállások alkalmával az önkéntesek bejárják kiválasztott település minden olyan utcáját, sétányát, parkjait, közintézményeinek udvarait (a térképen látható módon), ahol erdei fülesbagoly számára alkalmas fák-facsoportok vannak és megkeresik a gyülekezőhely(ek)et.
- Egy adott településen három évente kell teljes bejárást végezni. A közbeeső két évben elég csak az ismert gyülekezőhely(ek)et meglátogatni és megszámolni az erdei fülesbaglyokat.
- A gyülekezőhely nélküli településeken (ahol a teljes lejárás ellenére sem került meg erdei fülesbagoly gyülekezőhely) a megfigyeléseket elég három évente megismételni.
- Hogyha egy település ismert gyülekezőhelye valamilyen okból megszűnik, vagy a szokásosnál sokkal kevesebb a bagoly, még 2 évig érdemes teljes bejárással ellenőrizni. Ezt követően gyülekezőhely nélküli településnek minősül és három évente kell ellenőrizni (teljes bejárással).
- A kiszállások ideje alatt különös figyelmet kell fordítani a baglyok jelenlétére utaló nyomokra (a fák alatt található köpetek, az ágakon és fatörzsön levő fehér ürüléknyom).
- A talált gyülekezőhely(ek) pontos helyszínét ajánlott GPS segítségével bemérni.
- Ha egy gyülekezőhely nagy területen fekszik ajánlott a széleit több ponton is bemérni.
- Fontos, hogy gyülekezőhelyen pihenő baglyok számolása csendben történjen, ugyanis a madarak sok esetben ijjedősek és elrepülhetnek a gyülekezőhelyről, mielőtt sikerülne őket megszámolni
- Ajánlott a számolást megismételni és több helyről végezni, hogy az eldugott helyen pihenő madarak sem maradjanak ki!
**ott ahol a gyülekezőhely elhelyezkedése miatt a madarak számolása nem kivitelezhető napközben (a madarak ijjedősek és nem lehet őket megközelíteni számolás céljából), alternatívát jelenthet a hajnali/szürkületi számolás, amikor a madarak a gyülekezőhelyre/ről érkeznek/kirepülnek. Ezt a kitöltő ív „Megjegyzések” rovatában kell feltüntetni.
- Hogyha egy gyülekezőhelyen csak nyomokat talált és madarakat nem, ezt kérjük az adatlap „Mit talált?” rovatban „A felhagyott gyülekezőhely” részhez feltölteni.
- A megfigyeléseket lehet gyalog és kocsival is végezni. Az autóval történő bejárás időben hatékonyabb, ám ez esetben több megfigyelő részvétele ajánlott.
- Olyan helyeken, ahol valószínűsíthető a gyülekezőhely megléte, viszont autóból nem lehet megbizonyosodni róla, gyalog kell leelenőrizni.
- Ajánlott a terepkiszállások alatt észlelt többi madárfaj jegyzetelése is . Egy teljes fajlista elkészítése a becsült egyedszámokkal nem jelent terhelést a megfigyelésekkel párhuzamosan, és értékes adatokat szolgáltathat.