Darázsgarázs

A méhek és darazsak között előfordulnak magányosan élő fajok is, amelyek nem építenek hatszögletű sejtekből álló lépet és ha rendelkezésükre áll, akkor partoldalak, épületfalak lyukaiba falazzák utódaikat. Az egykori vályogfalakkal rendelkező házakat és a nádtetőket felváltották az új, modern épületek, amelyek viszont téglából és betonból készültek, nem kínálnak számukra szaporodóhelyet. A kis méhek és darazsak bár nem gyűjtenek mézet, mégis fontos szerepet töltenek be a virágok megporzásában. Egyes növények specializálódtak a beporzókra, így ha a beporzó méhek kipusztulnak, a növény is veszélybe kerül.

Darázsgarázs
Fotó: Orbán Zoltán

A nőstény méhek mindegyike készít fészket, de néhány fajuk szívesen települ fajtársak közelébe. Ezeket a nagyobb fészekcsoportokat aggregációnak is nevezik. Előfordulnak olyan fajok is, amelyek közös fészket építenek, de ezen belül a sejtjeiket külön építik és gondozzák. Ezt közösségnek nevezik – így együtt, a közösen használt bejáratot jobban meg tudják védeni.

A nőstény, virágoskerti kőműves méh (Chalicodoma muraria) egy hónapon át napi egy vagy két petét rak le. Előzetesen behord a lyukba több adag pollent és nektárt. Ha lerakta a petéket, a bejáratot lezárja egy sárból készült vastag „ajtóval”. És egy másik lyukban kezdi elölről mindezt. A nőstények csupán egy hónapig élnek, így a lárvákkal nem törődnek.

A kis méhek tíz nap múlva kelnek ki, a virágporon és nektáron keresztül kirágják magukat a lyukból. A hímek jutnak ki elsőként, feladatuk, hogy a kikelő nőstényeket megtermékenyítsék.

A szaporodóhelyek hiánya miatt Nyugat-Európa számos területéről már el is tűntek ezek a magányosan élő fajok. Természetvédelmi szakemberek a szaporodóhelyek hiányának pótlására kidolgoztak egy eszközt, a darázsgarázst, amelynek különböző típusai bárki számára könnyen elkészíthetőek.

Darázsgarázs típusok és elkészítésük:

Tüzifa kugliba

10-20 cm átmérőjű tűzifa kuglikat 3-10 mm átmérőjű fúróval sűrűn átlyuggatunk, 3-10 cm mély lyukakkal. Fontos, hogy a rönkök hossztengelyével párhuzamosan tegyük.

Ahhoz, hogy a fa alja ne nedvesedjen, ami felgyorsítja a korhadást, készíthetünk lábakat is. Első lépésben fúrjunk egy-egy 10 mm átmérőjű lyukat a tűzifa kugli mindkét végéhez. Majd egyforma hosszú ágak végeit faragjuk meg úgy, hogy kissé szorulva belemenjenek a furatokba.

Az így elkészített darázsgarázsok az ablakpárkányon lévő virágláda mellé helyezhetőek. Így a táplálék mellett a költőüregeket is megtalálhatják, és mi is könnyebben megfigyelhetjük mindennapjaikat.

Farakásba

Aki teheti, a farakást is felhasználhatja szaporodóhely kialakítására. Több száz lyukat is fúrhat a rönkökbe, így egész darázsgarázs teleppel gazdagodik.

Fotó: Orbán Zoltán

Nádszövetből

Szorosan csavarjuk fel a nádszövetet (10-20 cm vastag), egy finomabb fogazatú fűrésszel a törött nádvégeket fűrészeljük le, majd vágjuk méretre (30-40 cm), mindkét oldalát szorosan drótozzuk össze, a nádszálak üregeit mindkét végen tisztítsuk ki ággal vagy szeggel, végül a nádszövetből készült darázsgarázst zsinórral akasszuk ki, de faraghatunk nyárs lábat is, és virágágyásba állíthatjuk.