Fantasztikus farakás

A fantasztikus farakás egy több éve (legalább 4-5 éve) nem bolygatott farakás, ami élőhelyszigetet jelent az állatok számára. Fontos, hogy minél többféle fafaj (40-50 cm hosszú), vastagabb rönkjeiből álljon. A farakás aljára göcsörtös rönkök is kerüljenek, érdemes 1 m magasra felrakni, legalább 3-4 m hosszan úgy, hogy napot és árnyékot egyaránt kapjon. A talajszinten hagyjunk 20-30 cm-es hézagokat, a fák között réseknek köszönhetően a sün búvóhely és béka menedék is lehet.

Vastagabb kérges rönköket beépíthetünk keresztbe, így a farontó bogarak jobban hozzáférnek a kéregrepedésekhez.

A farakásba virágládákat építhetünk be lepkelegelőnek, ezek közelébe helyezzünk el darázsgarázsoknak kifúrt tűzifa kuglikat.

A nem bolygatott farönkök sok állatnak adhatnak otthont.
Fotó: Orbán Zoltán

Kitűnő gyíkvárként működnek, mert változatos mikroklímájúak, a napsütéses felületek és árnyékos rések állnak a felhevülés elől menekülő gyíkok rendelkezésére. Kitehetünk gyíkvár itató tálkát a farakás sík részére, egy 10-15 cm átmérőjű, 2-3 cm mély műanyag virágalátétet, amit a gyíkvár lakói, de a rovarok is könnyedén megtalálnak. Ezt naponta töltsük fel vízzel.

Ha virágos lágyszárúakat, akár fűszer- és gyógynövényeket (pl. zsálya, citromfű, menta) ültetünk a farakás közelébe, ezek természetes lepkelegelőként a lepkéket, másrészt a gyíkoknak táplálékot jelentő rovarokat vonzzák oda.

Ha a pelék és egerek számára „B” vagy „D” típusú mesterséges madárodút is beépítünk, fantasztikus farakásunk kisemlős lakként is működik. Házi és erdei egerek, esetleg pelék foglalhatják el, így télen bagolyetetőként is működhet a farakás, mert a környéken élő baglyok felfedezik a zsákmányállatokat. Ha téli madáretetőt is működtetünk mellette, a talajra szóródott és az etetőből kipotyogó magot a kisrágcsálók éjszaka felszedegetik, ez az éjszakai nassolás a baglyok számára teremt lehetőséget táplálkozásra.