Segítségeddel megmenthetjük a szalakótát!

Jövőben, 2025-től elindítjuk a veszélyeztetett fajok védelmét célzó programunkat. Ennek célja, hogy ott avatkozzunk be, ahol a legnagyobb szükség van rá, és a rendelkezésünkre álló korlátozott erőforrásokat a lehető leghatékonyabban használjuk fel. Ebben a programunkban olyan fajok védelmével foglalkozunk, amelyeket helyileg vagy országosan a kihalás fenyeget és amelyek esetében, emberi beavatkozással, akár rövid idő alatt is jelentős eredményeket lehet elérni.

Ilyen faj a szalakóta, amely nagy kiterjedésű alföldi mezőket szereti és öreg, odvas fákra van szüksége a fészkeléshez. Sajnos a fakitermelés és a hagyományos táj átalakulása miatt az öreg fák ritkasággá váltak a síkságokon, így a szalakóta sok területről eltűnt.

Fotó: Nagy Attila

Azóta, hogy műfészkek kihelyezésével és fák ültetésével segítjük őt, látványos visszatérésnek lehettünk tanúi. Több mint 850 műfészket helyeztünk ki, és az eredmény rendkívüli: a tevékenységünk első évében ismert 84 fészkelő párból öt év alatt 217 párra nőtt az állomány. Ezeket a műodúkat azonban évente kell tisztítani és karbantartani. Ahhoz, hogy a szalakótát még több helyre visszatelepítsük – olyan helyekre, ahol nagyszüleink idejében még gyakori volt – új odúkra van szükségünk. Az elmúlt néhány évben erőforrásaink csak a meglévő odúk karbantartására voltak elegendőek. Hosszú távú célunk az, hogy a szalakóta benépesítse egykori költőterületeit, de ehhez még rengeteget kell tennünk.

Szeretnénk együttműködni veled, hogy valóra váltsuk ezt a kezdeményezést. Anyagi támogatásod közvetlenül hozzájárulna új műodúk elkészítéséhez és kihelyezéséhez, így segítve a szalakóta állományok életben maradását. Minden kihelyezett odú egy új reményt jelent a faj jövőjét tekintve, és megerősíti, hogy együtt, valóban képesek vagyunk változást elérni.

Csatlakozz védelmi erőfeszítéseinkhez, és légy része Te is ennek a fontos küldetésnek!

Adózási információk

Profitadót fizető vállalatok továbbra is támogathatják az egyesületeket közvetlen szponzorálással, az év végéig, a megkötött szponzor szerződés alapján, a jogszabályok keretein belül (a profitadó 20%-áig, de legfeljebb az éves bevétel 0,75%-áig). Azok, akik így szeretnék segíteni a civil szervezeteket, a 107-es nyomtatványt kell kitöltsék, a megkötött szponzor szerződés alapján.

Ha az engedélyezett maximális összeg nem kerül teljes mértékben felhasználásra idén, a cégek további átirányításokat vihetbek végbe jövőben is, amíg el nem érik a felső határt. Ebben az esetben, az átirányítási 177-es nyomtatványt kell kitölteni, ugyancsak egy megkötött szponzor szerződés alapján. Benyújtásának határideje ugyanaz, mint a profitadó éves bevallásának határideje, vagyis a következő év május 30-a. Ebben az esetben, az ANAF 45 napon belül átutalja az összeget az egyesületnek.

Szóljon hozzá