Újabb ősz, egy újabb madárgyűrűzési évad a Chituc turzáson

Miután a tavaly ősszel minden korábbi tábori rekordot megdöntöttünk, a mostani szezont tipikusnak tekinthetjük: 13 319 gyűrűzött madárral zártuk a tizenegyedik évet, ami nagyjából megegyezik a korábbi évek átlagával. A 105 gyűrűzési nap alatt 100 madárfaj egyedét jelöltük meg, köztük számos ritka fajt is.

1. ábra: A 2024-ben gyűrűzött madarak száma (piros sávok) a leggyakoribb fajok 2014-2024 közötti éves mediánjához viszonyítva (narancssárga sávok).

Azokban az esetekben, amikor egyes fajokhoz tartozó egyedek száma erős ingadozást mutat különböző évek között, az adatok értelmezésekor ajánlatosabb a mediánt használni az átlag helyett. A mediánt – az átlaggalértékkel ellentétben – nem befolyásolják a számsorozatban szereplő kiugróan nagy vagy kis értékek, így adott esetben reprezentatívabb mérőszámnak számít. A 2014-2023 között jelölt kis légykapók (Ficedula parva) mediánjához képest idén 19%-kal kevesebb egyedet gyűrűztünk meg, illetve csilpcsalpfüzikéből (Phylloscopus collybita) is 21%-kal kevesebbet jelöltünk. Ezzel szemben foltos nádiposzátából (Acrocephalus schoenobaenus) 66%-kal több egyedet fogtunk a faj többéves mediánjánál, és fitiszfüzikéből (Phylloscopus trochilus) is 26%-kal többet gyűrűztünk idén (1. ábra). Kék cinegéből (Cyanistes caeruleus) és barkóscinegéből (Panurus biarmicus) csak egyes években fogunk jelentős számú egyedet, így nem meglepő, hogy kék cinegéből idén csak harmadát jelöltük a többéves mediánnak, míg barkós cinegéből tízszer annyi egyedet fogtunk, mint korábbi években.

Az év során négy általunk gyűrűzött és külföldön visszafogott egyedről kaptunk hírt: egy fitiszfüzikét az oroszországi Murmanszk közelében, egy cserregő nádiposzátát és egy nádi sármányt (Emberiza schoeniclus) Izraelben, míg egy másik nádisármányt az ukrán Tuzlivski Lymany Nemzeti Parkban fogtak vissza. Mi egy 2023. márciusában, Jeruzsálemben gyűrűzött csilpcsalpfüzikét fogtunk vissza a táborban.

Az előző évekhez hasonlóan, idén is jelöltünk meg olyan fajokat is, amelyeket csak ritkán lehet megfigyelni Romániában (2. ábra). Az idei ritka fajok listáját egy berki nádiposzátával (Acrocephalus dumetorum) nyitottuk, amit egy Bonelli füzike (Phylloscopus bonelli), egy himalájai füzike (Phylloscopus humei), két királyfüzike (Phylloscopus proregulus), egy törpesármány (Emberiza rustica) és egy keleti cigánycsuk (Saxicola maurus) követett.

2. ábra: (a.) berki nádiposzáta (Acrocephalus dumetorum), (b.) törpesármány (Emberiza rustica), (c.) himalájai füzike (Phylooscopus humei), (d.) Bonelli füzike (Phylloscopus bonelli), (e.) keleti cigánycsuk (Saxicola maurus) és (f.) királyfüzike (Phylloscopus proregulus).

2024-ben több mint 100 önkéntes biztosította a tábor működését, akiknek ezúton is hálás köszönetet szeretnénk mondani. Köszönjük a Duna Delta Bioszféra Rezervátum Igazgatóságának a kiváló együttműködést, és reméljük, hogy a jövőben is partnereink lesznek.

Szóljon hozzá