Recensământul Internațional al Păsărilor de Apă, Ianuarie 2026

Ediție aniversară: 60 de ani  de program

Între 10 ianuarie și 6 februarie a avut loc la nivel național Recensământul Internațional al Păsărilor de Apă (RIPA – cunoscut participanților sub denumirea de MidWinter Count), cu participarea largă a zeci de voluntari. Evenimentul este organizat la nivel internațional de către Wetlands International și sărbătorește anul acesta 60 de ani. În România este coordonat de către Societatea Ornitologică Română și Grupul Milvus. Anul acesta, din cauza condițiilor meteo dificile de la sfârșitul lunii ianuarie, vizitarea Deltei Dunării a fost acoperită la începutul lui februarie. 

La eveniment au participat în total 140 de observatori, care au acoperit la nivel național 472 de locații. În total au fost numărate 849.247 de păsări, dintre care 682.642 de exemplare (80 % din total) aparțin speciilor acvatice, care sunt ținta acestui recensământ anual. Au fost identificate 172 de specii, dintre care 88 (51 %) sunt specii acvatice, dependente de zonele umede.  Spre deosebire de anul precedent, numărul total al exemplarelor speciilor acvatice a fost mai redus cu peste 350.000 de exemplare (peste 33%), fapt datorat unei acoperiri mai slabe și mai ales condițiilor de iarnă severe care au caracterizat acest sezon (și în special Delta Dunării, unde gradul de îngheț a fost foarte ridicat). 

Recensământul de anul acesta s-a bazat complet pe voluntari, care au colectat date alături de angajații celor două organizații. La această ediție aniversară, mulțumim observatorilor noștri, care sunt responsabili de colectarea acestor informații valoroase pentru urmărirea tendințelor populaționale ale speciilor acvatice la nivel național. Acoperirea Deltei Dunării a fost realizată, ca în fiecare an, cu ajutorul colegilor de la Administrația Rezervației Biosferei Delta Dunării. Dintre speciile acvatice, cele mai numeroase efective au aparținut următoarelor specii (nu sunt incluse în acest clasament speciile de gâște, ale căror efective au fost acoperite mult mai complet de recensământul dedicat; în paranteză sunt trecute numerele înregistrate în anul precedent, pentru comparație): 

  • rață mare (Anas platyrhynchos) – 183.086 (292.272)
  • lișiță (Fulica atra) – 119.466 (165.314)
  • cormoran mare (Phalacrocorax carbo) – 38.987 (34.957)
  • rață cu cap castaniu (Aythya ferina) – 28.962 (26.476)
  • raţă fluierătoare (Mareca penelope) – 26.091 (16.091)
  • pescăruș râzător (Larus ridibundus) – 23.444 (46.789)
  • rață moțată (Aythya fuligula) – 21.472 (25.899)
  • rață cu ciuf (Netta rufina) – 15.996 (25.109)
  • rață mică (Anas crecca) – 15.374 (55.137)
  • lebădă de vară (Cygnus olor) – 13.086 (21.449)

Față de anul trecut, la majoritatea speciilor din top se înregistrează numere mai mici, cu excepția cormoranului mare, raței cu cap castaniu și a raței fluierătoare. 

Cum menționam anterior, recensământul speciilor de gâște a avut loc în paralel, în sud-estul României, astfel că datele colectate prin acest program special de monitorizare sunt mult mai precise (fiind acoperite prioritar toate locațiile importante). Numerele complete înregistrate la speciile de gâște din schema dedicată plus cele din Recensământul Internațional al Păsărilor de Apă se prezintă astfel (în paranteză sunt trecute numerele înregistrate în anul precedent, pentru comparație):

  • gârliță mare (Anser albifrons) – 262.784 (414.024)
  • gâscă de vară (Anser anser) – 12.133 (14.313)
  • gâscă cu gât roșu (Branta ruficollis) – 1.710 (1.999)
  • gârliță mică (Anser erythropus) – 7 (4)
  • gâscă canadiană (Branta canadensis) – 6 (2)
  • gâscă de semănătură (Anser fabalis rossicus) – 2 (6)

În afară de speciile acvatice, cele mai numeroase efective au aparținut următoarelor specii: cioară de semănătură (Corvus frugilegus, 61.701), stăncuță (Corvus monedula, 53.210), porumbel domestic (Columba livia f. domestica, 10.874), porumbel gulerat (Columba palumbus, 7.133) și graur (Sturnus vulgaris, 5.993).

În cadrul recensământului au fost observate și câteva specii cu apariție sporadică la noi sau care pot fi considerate interesante pentru această perioadă: corcodelul de iarnă (Podiceps auritus) – 6 exemplare, pelicanul comun (Pelecanus onocrotalus) – 8 exemplare , gâsca de semănătură (Anser fabalis rossicus) – 2 exemplare, rața catifelată (Melanitta fusca) – 5 exemplare, pescărușul sur mare (Larus delawarensis) – 1 exemplar, pescărușul asiatic (Larus ichthyaetus)478 de exemplare (un număr record), pescărușul negru (Larus marinus) – 1  exemplar, pescărușul argintiu (Larus argentatus) – 5  exemplare, flamingul (Phoenicopterus roseus) – 1 exemplar, rața cu cap alb (Oxyura leucocephala) – 2  exemplare, fugaciul mare (Calidris canutus) – 15  exemplare (un număr record), prundărașul de munte (Eudromias morinellus) – 15  exemplare. 

Așa cum menționam, datele colectate de voluntarii noștri sunt centralizate de către Wetlands International. Situația la nivel internațional din anii precedenți este disponibilă public și poate fi accesată aici:

Specii acvatice, totalizate pe țări: https://iwc.wetlands.org/index.php/nattotals 

Totaluri naționale, per specii: https://iwc.wetlands.org/index.php/spectotals 

Harta locațiilor acoperite la Recensământul Internațional al Păsărilor de Apă în 2026


Lăsați un comentariu