Sikerült megmenteni a kék vércsék és a szalakóták számára fontos élőhelyeket!

Több éves közbenjárásnak köszönhetően sikerült megakadályozni a Zerind-Kisjenő közötti fasor kivágását. A javarészt kőrisfákból álló fasor védelme rendkívül fontos úgy a biodiverzitás, mint a kék vércse és a szalakóta, valamint számos egyéb faj védelme szempontjából.

A szóban forgó útmenti fasor fontosságára már 2006-ban fény derült, amikor a „Kék vércse védelme a Pannon Régióban” LIFE projekt keretében azonosítottuk a kék vércse költőhelyeit. A Nagyzerind-Kisjenő, illetve Kisjenő – Szinte közötti országutak mentén lévő fákon számos vetési varjú kolónia van, ezek pedig a vércsék legfontosabb fészkelőhelyei. A létező költőtelepek megóvásának, újabb facsoportok telepítésének, költőládák kihelyezésének és egyéb intézkedéseknek köszönhetően növekedni kezdett az ország nyugati részén költő kék-vércse párok száma (2006-ban 180 párról volt tudomásunk, míg 2009-ben már 383 párt tartottunk számon).

Fotó: Nagy Attila

2008-ban útjavítási munkálatok alkalmával elkezdték kivágni ezeket a fákat, ezért a LIFE projekt csapata, amelynek a Milvus Csoport is tagja volt,  jelezte a helyzetet az Arad Megyei Környezetvédelmi Őrségnek, amely gyorsan közbelépett és megakadályozta a további fakivágásokat. 

2015 és 2020 között a Milvus Csoport egy újabb, ezúttal szalakóták védelmét célzó pályázatban vett részt ebben a régióban, amikor terepi megfigyelések során kollégáink észlelték, hogy az adott fasor egy részét kivágás céljából megjelölték. Ekkor már többször felmerült az útmenti fák kivágása, abból a meggondolásból, hogy az adott fák miatt több halálos autóbaleset is bekövetkezett.

2020-ban a projekt keretében a Milvus Csoport nyílt levélben kérte a hatóságokat, hogy akadályozzák meg a fák kivágását és több alternatív megoldást javasolt a helyzet orvoslására. 

2021-ben egy újabb felmérés bizonyította, hogy az adott fasor fontos szerepet játszik a kék vércsék számára, hiszen egy kb. 10 kilométeres szakaszon 627 varjúfészket számoltunk össze, melyekben 9-12 kék vércse pár költött. 

Mivel továbbá is fennállt a fák kivágása és ráadásul egy Natura 2000-es területről van szó (A Fekete- és Fehér-Körös folyók köze – Câmpia Crișului Alb și a Crișului Negru, ROSPA0015 – a térség legnagyobb Natura2000-es természetvédelmi területe), a fák kijelölését jeleztünk az Arad megyei Környezetvédelmi Ügynökségnek (APM Arad), az Arad Megyei Környezetvédelmi Őrségnek (Garda de Mediu Arad) és a Természetvédelmi Területek Országos Hatóságának (ANANP) és ezúttal is alternatív megoldásokat javasoltunk (pl. szalagkorlát kihelyezése).

Most úgy tűnik, hogy a sok közbelépés és számtalan hivatalos levelezés meghozta hatását. Az útügyi igazgatóság hivatalos levélben tájékoztatott minket, hogy a fasor kivágására nem fog sok kerülni, mivel nem tudnak eleget tenni az ANANP által megszabott összes speciális feltételnek. A feltételek között szerepel, hogy a varjúfészkeket át kellene költöztetni, vagy mesterséges költőládákat kihelyezni a vércsék számára.

Volt fasor – nincs fasor. Így tűntek el teljesen az utat szegélyező fák Kisjenő és Szinte között, a Google Earth 2013-2023 között készített műholdfelvételei alapján

Szóljon hozzá