Petíció az európai vadon élő állatok mérgezése ellen

Az illegális mérgezés számos ritka és védett madár- és emlősfajt fenyeget, valamint veszélyezteti a lakosságot és házikedvenceiket.

Az LIFE EUROKITE (LIFE18 NAT/AT/000048) projekt célja a vörös kánya (Milvus milvus) határokon átnyúló védelme. A projekt adatai azt mutatják, hogy a mérgezés messze a legfőbb ember okozta halálozási ok a faj esetében.

2024 októberében a projekt kezdeményezői, valamint számos európai fajvédelemmel foglalkozó szervezet egy beadványt fogalmazott meg, amelyben kérik az Európai Parlament tagjait, hogy találjanak határokon átnyúló, uniós szintű megoldásokat a vándorló fajokat érintő mérgezések megfékezésére.

A petíció kezdeményezői az alábbiakat javasolják:

  • A március 1-i „A vadállatok szándékos mérgezése elleni nap” támogatását a közvélemény és a politikai döntéshozók figyelmének felkeltése érdekében, mivel a téma fontossága alábecsült és kevéssé ismert.
  • Szisztematikus adatok gyűjtését egész Európában annak érdekében, hogy létrejöjjön a mérgezéses esetek adatbázisa, és azonosíthatók legyenek a „forró pontok”. Ideális esetben ezt az adatbázist az Európai Unió vagy annak valamely szervezete kezelné.
  • A 2020–2030-as római stratégiai terv (A vadon élő madarak illegális leölésének, elejtésének és kereskedelmének felszámolása Európában és a mediterrán térségben) folytatásának és fokozott végrehajtását.

Eddig 3 500 személy és szervezet írta alá a petíciót. Csatlakozz te is az aláírókhoz az alábbi linken.

Szóljon hozzá