Békés együttélése farkas és ember között!

Több mint 300 civil szervezet, köztük a Milvus Csoport is, közös nyilatkozatban szólítja fel az Európai Unió tagállamait, hogy tartsa fenn a farkasok védelmének szintjét.

Az Európai Bizottság javaslatot nyújtott be, amely szerint a faj lekerülne a Berni Egyezmény fokozottan védett állatfajainak listájáról, és ezentúl a védett, de vadászható fajok listáján szerepelne. A farkas szigorúan védett faj, és a tudományos bizonyítékok alapján ennek így is kell maradnia. Az üldözés, a vadászat és a megfelelő élőhelyek hiánya miatt majdnem kipusztult farkas európai populációja a nemzetközi jogi védelemnek köszönhetően megerősödött. Ha most csökkentenénk a védelmet, még nagyobb veszélynek tenné ki a fajt.

Jelenleg nincs olyan tudományos alap, amely alátámasztaná a hatályban lévő jogszabályok uniós szintű módosítását. Ráadásul – amint azt a Bizottság részletes elemzése is megerősítette – nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a vadászat hatékonyan csökkentené a haszonállatokat ért támadásokat. Sőt, akár az ellenkezője is bekövetkezhet, vagyis növelheti a támadásokat, mivel fennáll a kockázata annak, hogy az intézkedések zavarást okoznak a farkasok szociális szerveződésében.

A farkasok védelmi szintjének fenntartását szorgalmazó petíciót aláíró szervezetek úgy vélik, hogy a farkasnak az EU egyes részein való visszatérése által jelentett kihívások, valamint a gazdákra és állattartókra gyakorolt hatásai megelőzési intézkedések végrehajtásával ellensúlyozhatók. 

Ahelyett, hogy csökkentené a farkasok védelmét, az EU-nak inkább a következőket kellene tennie:

  • fenntartani és fokozni a farkasok és a helyi közösségek együttélésének növelését célzó erőfeszítéseket, hangsúlyt fektetve a haszonállatok támadását megakadályozó intézkedésekre és a kompenzációs rendszerek hatákonnyá tételére.
  • biztosítani az EU élőhelyvédelmi irányelve szerinti jogi védelem megfelelő végrehajtását minden tagállamban, és felszámolni a farkasok illegális vadászatát.
  • támogatni azokat a kezdeményezéseket, amelyek a lakosság tudatosítását célozzák és pontos, tudományosan megalapozott információkat nyújtani a farkasokról, többek között a nagyragadozók által biztosított ökoszisztéma- és társadalmi-gazdasági előnyökről, valamint a farkasokkal való találkozás esetén tanúsítandó megfelelő viselkedésről.

Most a tagállamokon múlik, hogyan döntenek erről a javaslatról, és bízunk abban, hogy a román állam helyesen dönt, és nem veszélyezteti az egész kontinensen évek óta tartó hatékony természetvédelmi erőfeszítéseket.

Írd alá a szervezetek petícióját ezen a linken.

Szóljon hozzá