Állatorvos Afrikában

Borka-Vitális Levente állatorvos neve szorosan összefonódik a Vadállatok Rehabilitációs Központjának megnyitásával. Több ezer sérült állatnak biztosított orvosi ellátást és szakértelmének köszönhetően számos „páciensünk” nyerte vissza  szabadságát. Romániában kevés állatorvos szakosodott vadállatok kezelésére és Levi azok közé tartozik, akik mindig kihasználják azokat a lehetőségeket, amelyek folytán gyarapítani tudja tudását. Ez történt nemrégiben is, amikor Afrikába utazott, ahol a Zimbabwei Egyetem szervezésében tudott meg többet az afrikai vadon élő állatok áltatásáról. Erről kérdeztük egy interjúban. 

Nem ez az első alkalom, hogy Afrikában jársz. Mi vonzott, miért pont emellett a képzés mellett döntöttél?

Mindig is vonzott Afrika. Mondhatnám, hogy Afrika “megfertőzött”. Az afrikai fajok, számunkra egzotikusak és nekem mindig volt egy vágyam, hogy ezekkel az állatokkal dolgozzak. Nincsenek amúgy preferenciáim, de bárki, aki vadállatok iránt érdeklődik az Afrikát nem tudja kihagyni.

Milyen volt számodra a képzés? Hogyan tudod gyakorlatba ültetni, mindazt amit ott láttál, megtapasztaltál?

Ezeknek a fajoknak, természetes módon eltér a biológiája a hazai vadfajainkhoz képest. Viszont, a patológiájuk tanulmányozása alatt gyűjtött információk, valamint a különböző procedúrák, amelyeket alkalmaznak altatáskor, mind hasznosak. Bármennyire is mások ezek a fajok, ugyanazokat az altatószereket használjuk, csupán mások a dózisok és más a protokoll, de lehet adaptálni őket, alakítani a mi vadfajainkhoz. Számomra egy nagy nyereség volt az is, hogy állatkerti állatorvos is vagyok és ott is tudom hasznosítani az Afrikában szerzett tudást.

Más országok szakemberei is részt vettek a képzésen. Romániához képest milyen hasonlóságok, különbségek vannak a vadállatok ellátását illetően ezekben az országokban vagy akár Afrikában?

Mivel teljesen más kontinens és más fajokról beszélünk, más az ország politikája, mások az eljárások, így nehéz összehasonlítani, viszont mindezek ellenére a problémák nagyjából ugyanazok. Át kell gondoljam mindazt, amit megtapasztaltam, hogy életbe tudjam ültetni a hasznos információkat.

Utad során sok élményben volt részed. Volt-e olyan pillanat, ami úgy érzed mély nyomot hagyott benned?

Mindig is érdekelt a vadállat-ember konfliktus és nagyon érdekes volt látni, mások, hogy kezelik ők ezt a problémát. Ennek a problémának egy része a vadorzás. Alkalmam volt levágni egy orrszarvú szarvát. Ez, Zimbabwében egy klasszikus megoldás a vadorzás ellen. Számomra egy óriási élmény volt, hiszen ezzel talán megmentettem az életét. Tudniillik ez a vadorzás megelőzésének egy lépése, hiszen a szarv eltávolításával az állat értékét veszti az orvvadász számára és ezzel megelőzzük, hogy a feketepiacra kerüljenek.

Mondhatjuk akkor, hogy mindenképpen egy hasznos és emlékezetes képzés volt?

Szakmailag egy egyedi élmény volt. Volt még hasonlóan hasznos képzésben részem és biztos vagyok benne, hogy nem ez volt az utolsó ilyen lehetőség, amelyet kihasználok. 

Szóljon hozzá