A 2024-2025-ös téli ragadozó madár számlálás eredményei

A telelő ragadozó madarak állományváltozásának nyomon követése céljából idén is sor került a 2006 óta futó Téli ragadozómadár monitoring programunkra. A program első megfigyelési időszakában, amely a tavalyi év végén zajlott, 40 résztvevő 55 transzektet járt be, így összesen 490 kilométeren sikerült feljegyezni az észlelt fajokat. A második időszakban, ez év februárjában, 52 résztvevő 531 kilométeres távolságot tett meg. A megfigyelők 1 196 ragadozómadár-egyedet észleltek az első megfigyelési periódusban, míg 1 079-et a másodikban.

A 2024-2025 telén megfigyelt ragadozó madarak száma a sokéves átlaghoz viszonyítva (sötétebb zölddel a 2024-2025-es téli adatok, világoszölddel a sokéves átlag)

A legnagyobb egyedszámban megfigyelt fajok listáját az egerészölyv vezeti (850 az első periódusban + 807 a második periódusban), ezt követi a vörös vércse (170 + 129) és a kékes rétihéja (68 + 60). Míg sok faj egyedszáma elmaradt a sokéves átlagtól, ugyanez nem mondható el a kékes rétihéjáról, különösen, ha az erdélyi és moldvai populációt vizsgáljuk.

Kékes rétihéja. Fotó: Nagy Attila

Itt megtaláljátok megfigyelt fajokat és az egyedszámokat összesítő táblázatot.

Nem maradtak el a ritkább fajok sem, mint például a parlagi sas (3 egyed), fekete sas (2), kerecsensólyom (1) és pusztai ölyv (2).

Decemberben a legnagyobb ragadozómadár-sűrűséget Bihar megyében (Félegyháziújtelep – Paptamási), Arad megyében (Bokszeg – Borosjenő), valamint Szeben megyében (Orlát – Popláka) található transzekteken regisztráltuk. Februárban a legnagyobb sűrűséget Arad megyében (Bokszeg – Borosjenő), Szeben megyében (Orlát – Popláka), valamint Hunyad megyében (Goncága – Pusztakalán) észleltük.

Köszönjük a megfigyelőknek, hogy időt szakítottak a programunkra, és hozzájárultak annak sikerességéhez!

Szóljon hozzá