Újabb rekord dőlt meg: 46 kerecsensólyom pár foglalt fészket

Egy évtizeddel a „Kerecsensólyom védelme Észak-kelet Bulgáriában, Magyarországon, Romániában és Szlovákiában” című LIFE projekt befejezése után rekordszámú kerecsensólyom-pár fészkel Románia nyugati részén. 

A faj eltűnéséhez vezető egyik tényező ebben a régióban éppen a fészkelőhelyek hiánya volt. A projekt révén 83 mesterséges fészek kihelyezésével javítottuk a fészkelési feltételeket.

Egy másik tényező a táplálékul szolgáló kisemlősök, például a közönséges ürge és a mezei hörcsög populációjának csökkenése. Ezért a Milvus Csoport 2015 és 2018 között partner volt a „A veszélyeztetett parlagi sas és kerecsensólyom populációk zsákmánybázisának biztosítása a Kárpát-medencében” (LIFE13 NAT/HU/000183) című projektben, amelyet 13 magyarországi és romániai szervezet valósított meg. A projekt célja éppen ezek kisemlősfajok populáció csökkenésének megfékezése volt. 

A globálisan veszélyeztetett kerecsensólyom védelmét célzó intézkedések elérték hatásukat. A mesterséges fészkeket elfoglaló párok száma évről évre nőtt és 2024-ben új rekordot ért el.

Minden évben ellenőrizzük a faj költési sikerességét, idén pedig ezeket az eredményeket jegyeztük fel:

  • 46 pár foglalt fészek (2019-ben 31 foglalt fészek volt);
  • 30 pár költött sikeresen (2019-ben 21 sikeres költés volt);
  • 101 kirepülés előtt álló fiókát számoltunk.

Örvendetes módon a kerecsensólyom-populáció tovább terjeszkedik olyan területekre, ahol eddig nem jegyezték fel a fajt. Idén először próbáltak meg költeni Szatmár megyében, ahol sólyompár egy fából készült tálcát választott. Sajnos végül nem sikerült fiókát röptetniük.

Újdonságnak számít, hogy egy évtized óta először fészkelt sikeresen két pár nagyfeszültségű villanyoszlopra épített természetes fészekben.

Szóljon hozzá