Védett fajokkal való kereskedelem szabályozása – CITES
Egyesületünk tagjai már a 90es évek során szembesültek a vadonélő fajok kereskedelme álltal okozott természetvédelmi problémákkal. Ennek eredményeként a 90-es évek végétől rendszeresen ellenőriztük azon piacokat ahol illegálisan befogott pintyfélékkel kereskedtek. Az első években a marosvásárhelyi piacokra koncentráltunk, majd egyre tágabb régióban dolgoztunk és végül 2003-ban létrehoztuk a vadonélő madarakkal szemben elkövetett bűntényeket visszaszorítani hivatott önkéntes hálózatunkat, melybe 15 nagyvárosból származó önkéntesek tömörűltek. A hálózat tagjai, csupán 2003-ban 117 ellenőrzést hajtottak végre, és ezáltal több 100 védett madár szabadonengedéséhez járúltak hozzá. A rendszeres ellenőrzések és információs kampányok hatására, a vadmadarak illegális kereskedelmének jelensége szinte teljes egésszében megszünt.
Ugyancsak 2003-ban kezdtük el egy nemzetközi projekt futtatását (“Green Borders on the Balkans” a GTZ és a REC támogatásával) a Green Balkans Egyesülettel (BG) közösen, és ezzel formálisan is elkezdtünk foglalkozni, a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezménnyel, a CITES-el. A projekt keretében speciális, a határátkelőkre szánt kiadványokat adtunk ki és képzéseket szerveztünk a vámosoknak és más az egyezmény végrehajtásáért felelős intézmények munkatársainak. 2003 Augusztusában, házigazdái és kezdeményezői voltunk annak a Marosvásárhelyen megszervezett eseménynek, melynek során megalakult a CEEWEB CITES Munkacsoport, egy Középe-Kelet európai civilszervezeteket tömörítő nemzetközi hálózat.
Végül ez a munkacsoport lett az a struktúra melynek keretében a legtöbb CITES-el kapcsolatos tevékenységünket bonyolítottuk. Végrehajtó intézmények és civilszervezetek munkatársait képeztük (Románia 2008, Lengyelo. 2011, Kenya 2012), elemeztük a régió országainak végrehajtó kapacitását (CeeTES projekt 2008), vándorkiállításokat szerveztünk, felvilágosító kampányokat szerveztünk a régió nemzetközi repülőterein és a CITES fajok online kereskedelmét is vizsgáltuk (2007 és 2010). Rendszeres résztvevői lettünk a részes felek konferenciáinak (2004 Bangkok, 2007 Hague, 2010 Doha, 2013 Bangkok, 2016 Johanessburg), ahol munkacsoportunk megbízható partnerévé vált egyeb nemzetközi hálózatoknak és természetvédelmi beálítottságú nemzeti küldöttségeknek.